Temel Hijyen

Hijyenik çalışmak

Evde kozmetik yaparken temiz ve hijyenik çalışmak çok önemlidir. Özellikle doğal ve organik içerikleri kullanmak istiyorsak buna dikkat etmemiz gerekir.
Bitkisel bazlı içerikleri bakterileri ve küf/mantar için hazır mama gibidir, besin dolu bir üreme ortamıdır. Aynı zamanı yeni daha doğal koruyucu istekler neden ile, koruyucuların güçü değişti ve daha dikkatlı optimal ortamı (özellikle ph) elde edilmek sorunda kalıyoruz.

Genel Temizlik

Kullanmak istediğimiz alanı ve gereçleri tertemiz olmalıdır. Güzel sıcak sabunlu su ile hepsi silin ve özellikle mikser bıçakları ve diğer ufak bağlantı yerleri dikkat edin.

Bunun yanında tabii biz de ellerimizi sabunlu su ile yıkıyoruz. Kıyafetlerimiz de kontrol edelim ya da temiz bir önlük giyelim. Çalışmak istediğiniz alanı, sigara, evcil hayvan ve gıdaları (çay dahil ;)) bulunmaması gerekir.

Ambalaj olarak önceden kullanan bir kavanoz kullanmak istiyorsanız onu da sabunlu su ile yıkayın ya da bulaşık makine ile. Bundan sonra ağız aşağı doğru bakarak kurutmaya bırakın. Bulaşık makine kullanıyorsanız bir sonra ki adım gerek kalmıyor.

Hijyenik Olmak

İkinci kademe temizleme geliyor. İlk olarak eldiven giymeye tercih edin, sonra bütün alanınız ve kullanacak aletleri ve ambalajı 80 derecelik kolonya ile ıslatın (sprey şişe ile) ve kurumaya bırakın (tekrar kavanozları aşağı doğru baksınlar).

Alternatif olarak %5 çamaşır suyu solüsyonu, %1 NaOH solüsyonu (10 dakikda bekleyin) da kullanabilirsiniz ya da %7 oksijenli su. Bu tarz solüsyon kullanmak istiyorsanız aletleriniz ve kavanozlarınız kaynatılmış saf su ile durulmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir